Literatura korzeni
Spotkanie autorskie z Matthiasem Nawratem i Tomaszem Różyckim
Prowadzenie: Katarzyna Schieweck, menadżerka kultury, Essen
Muzeum Śląskie w Görlitz, Brüderstraße 8, Görlitz
Wstęp: 8 € / 5 €
DEU/POL
Wykorzenienie i zakorzenienie, mała ojczyzna i jej brak to tematy, które Matthias Nawrat i Tomasz Różycki poruszają w swoich dziełach, czy to w poezji, czy to w prozie. Inspiracją dla nich są naznaczone II wojną światową, przymusowymi migracjami i totalitaryzmami ostatniego stulecia historie rodzinne, których ślady prowadzą na Górny Śląsk.
Tomik wierszy Matthiasa Nawrata pt. Gebete für meine Vorfahren („Modlitwy za moich przodków”) opowiada o ludziach zapomnianych przez historię i przez nasze czasy. Teksty te, osadzone w Berlinie, Opolu, Hajdarabadzie i Kabulu, podejmują temat historii przemocy w XX wieku i skutków globalizacji naszych czasów.
Poemat Dwanaście stacji Tomasza Różyckiego to pełna humoru i nostalgii opowieść o podróży Wnuka odwiedzającego członków swojej rodziny przesiedlonej w wyniku II wojny światowej z terenu dzisiejszej Ukrainy na Ziemie Zachodnie. Otaczająca go rzeczywistość, opisana z niezwykłym zmysłem obserwacji, poddana zostaje groteskowej deformacji i przekształca się w mit, mówiąc zarazem o dzisiejszej Polsce więcej niż niejedna powieść.
Matthias Nawrat, urodzony w 1979 roku w Opolu, wyemigrował w wieku dziesięciu lat z rodziną do Bambergu. Zadebiutował w 2012 roku powieścią Wir zwei allein („My samotni we dwoje”). W kolejnych latach ukazały się Die vielen Tode unseres Opas Jurek (2015, Wszystkie śmierci dziadka Jurka, 2016), Der traurige Gast (2019, „Smutny gość”) i Reise nach Maine (2021, „Podróż do Maine”). Za tomik Gebete für meine Vorfahren uhonorowany został Nagrodą Literacką im. Theodora Fontane. W 2024 roku ukazała się jego ostatnia książka Über allem ein weiter Himmel. Nachrichten aus Europa („Nad wszytkim rozległe niebo. Wiadomości z Europy”). Matthias Nawrat mieszka w Berlinie.
Tomasz Różycki, urodzony w 1970 roku w Opolu, jest poetą, eseistą, pisarzem i tłumaczem z języka francuskiego. Opublikował liczne tomy poezji, dwie powieści i kilka zbiorów esejów. Za poemat Dwanaście stacji (2004) został wyróżniony m. in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. W 2023 roku został laureatem Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego ostatnia powieść Złodzieje żarówek została uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023. Tomasz Różycki mieszka w Opolu.